Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Biochemia krwi – co to jest?

Biochemia krwi – co to jest?

Biochemia to krwi to profesjonalne badanie które bada osocze pozyskane poprzez odwirowanie krwi, która została pobrana od pacjenta. Co to jest osocze? Składa się ono w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także innych ważnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi jest w stanie dokładnie wskazać w jaki sposób działają poszczególne układy.

Biochemia krwi – co nam pokazuje?

W trakcie biochemii krwi osocze podlega badaniu, które uzyskuje się odwirowując pozyskanej od osoby, która poddała się badaniu krwi z żyły. 

To badanie krwi jest w stanie w dokładny sposób przedstawić jak funkcjonują konkretne układy i pracują konkretne narządy. Biochemię krwi możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Badanie biochemiczne krwi – te profile występują!

Celem ułatwienia analizy danych oraz korzystniejszego  zdiagnozowania choroby badania biochemiczne zostały podzielone na takie profile:

  • profil ogólny, w nim oznacza się: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, w którym oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, z kolei w nim oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, w nim natomiast oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, z kolei w nim oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, z kolei w nim oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Możemy też sporządzić bardziej szczegółowe profile, czyli na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet w ciąży, dla dzieci bądź profil przedoperacyjny.

Jakie są normy badań biochemicznych?

Przeprowadzając badanie biochemiczne krwi każdy składnik oceniany jest z osobna ponieważ dla każdego z nich opracowano normy a także sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Pamiętaj, że normy mogą się trochę różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. Dlatego osoba, na której przeprowadzono badanie nigdy nie powinien sam analizować wyników badań. Jedynie lekarz osobą kompetentną aby wyniki poddać analizie.

Biochemia krwi podczas ciąży – to warto wiedzieć

Badania prenatalne, które są nieinwazyjne obejmują przykładowo biochemiczne badania krwi. Takie badania polegają na pobieraniu krwi kobiety w ciąży oraz zbadać w niej stężenia określonych składników i substancji. Poziom niektórych z nich które znajdują się we krwi ciężarnej może bowiem świadczyć o określonych problemach z płodem. Połączenie badań biochemicznych kobiety w ciąży z jej wiekiem pomaga profesjonalnemu programowi komputerowemu policzyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wrodzonych płodu. Takie badanie jest przesiewowe, czyli każda kobieta ciężarna ma prawo je wykonać. Niemniej jednak w Polsce wykonanie badań tego typu jest  możliwe na NFZ jedynie jeżeli lekarz ma podejrzenie co do wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto także dodać że badania biochemiczne krwi u kobiet ciężarnych zależą od czasu trwania ciąży:

  • test PAPP-A – przeprowadza się między 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  najlepiej wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – to jest połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży. 

Powiązane posty