Psychoterapia | Psycholog Edukacja Czym prywatne licea przyciągają uczniów i rodziców?

Czym prywatne licea przyciągają uczniów i rodziców?

Szkoła średnia to poważna rzecz. Nastolatkowie zaczynający w nim edukację znajdują się u progu dorosłego życia. Decyzja związana z odpowiednim wyborem szkoły średniej może rzutować na resztę życie(a). Biorąc pod uwagę kondycję polskiej(go) oświaty coraz liczniej opiekunowie decydują się na zapisanie swoich pociech do prywatnych liceów(ach). W związku z tym, warto zastanowić się co oferują licea prywatne. Gdańsk, Kraków, Wrocław, ale również mniejsze miasta cechują się dużym i zróżnicowanym wachlarzem ofert.

Skąd bierze się popularność prywatnych liceów?

Prywatne szkolnictwo ma się nad Wisłą coraz lepiej. Wynika to co najmniej kilku czynników. Jednym z nich są stosunkowo niskie kwoty przeznaczane na sektor publiczny przez rząd. Można się także spotkać z twierdzeniem, że poziom nauczania w szkołach publicznych regularnie ulega obniżeniu. Licea prywatne przez wzgląd na swoją finansową niezależność od państwowych dofinansowań mogą zapewnić sobie na zwalczenie tych problemów. Często pomimo panującym(ch) mitom(ów) zapewniają wysoki standard nauczania. Nacisk w tego typu szkołach kładziony jest przede wszystkim na naukę języków obcych i regularny rozwój nastolatka. Prywatne liceum w Gdańsku często korzysta z nowoczesne(ych) pomocy naukowych. Ponadto zespół nauczycielski(a) składa się doświadczonych wychowawców o rozległej wiedzy i otwartym spojrzeniu. Brak ogólnodostępnej rekrutacja(i) powoduje, że liczba uczniów bywa ograniczona, co też może nieść z sobą korzystne efekty. Dzięki temu, wychowawca może zapewnić każdemu studentowi więcej uwagi na indywidualne konsultacje.

Generalnie jedynym(ą) minusem liceów prywatnych może być ich cena. W związku z tym nie każdego rodzica stać na pokrycie kosztów. Warto tu jednak wspomnieć, że w wielu szkół(ach) opłacenie czesnego zawiera w sobie różne wycieczki, wyjścia do kin, muzeów czy teatrów. 

Prywatne licea – przegląd najpowszechniejszych ofert

Dzięki rosnącą(ej) konkurencję(i) na rynku, licea prywatne dążą do tego aby prześcigać się w proponowanych nastolatkom i ich rodzicom warunkach. Jest to korzystne zjawisko z punktu widzenia zainteresowanych.

Prywatne licea przedstawiają się jako instytucje stawiające na bliskie relacje międzyludzkie – na pracę grupową a także indywidualną. Dzięki stosunkowo niewielkim klasom, nastolatkowi dedykuje się więcej czasu ulepszając jego silne strony i zmniejszając jego mankamenty. Takie spojrzenie daje szansę na pomoc w odnalezieniu zainteresowań i predyspozycji nastolatka. Wsparcie w rozwoju przynosi w ostatecznym rozrachunku gruntowne podłoże do wkroczenia w dorosłe życie oraz na rynek pracy.

Poza tym spory nacisk kładzie się na prowadzenie wszelkiego typu warsztatów, spotkań z inspirującymi osobami czy też zajęć praktycznych. Dzięki takim rozwiązaniom uczeń ma okazję zdobyć wiedzę nie tylko akademicką, ale także użyteczną. Ponadto wiele placówek dydaktycznych nawiązuje kooperację z uczelniami wyższymi. Otrzymują dzięki temu wsparcie od wybitnych ekspertów w określonych dziedzinach.

Jak przebiega rekrutacja do prywatnego liceum?

Decydując się na tego rodzaju liceum w pierwszej kolejności trzeba uwzględniać zainteresowania ucznia, a także wymagania, które przed sobą stawia. Dobrze przed podjęciem ostatecznej(go) decyzji spędzić jakiś czas na przemyśleniu nad przyszłością. Zdefiniowany i wiedzący czego chce uczeń dzięki odpowiedniemu wsparciu rodziców i nauczycieli może osiągnąć więcej. Aplikacja do prywatnego liceum startuje od kontaktu z sekretariatem, potem ma miejsce indywidualna(ej) konwersacji rodziców i aplikującego z dyrekcją. Na bazie tego typu wywiadu środowiskowego zazwyczaj zapada decyzja o przyjęciu ucznia do kolejnych etapów naboru. Podsumowując – trzeba wiedzieć jakie wartości przyświecają szkole i upewnić się, że uzupełniają się z ambicjami ucznia i jego rodziców.

Powiązane posty