Psychoterapia | Psycholog Edukacja Czym właściwie jest pedagogika zabawy?

Czym właściwie jest pedagogika zabawy?

Dziecko to istota bardzo wrażliwa i podatna na wpływy innych. Proces emocjonalno – intelektualnego zaczyna się już niemal po przyjściu na świat. W trakcie rozwijania się dziecka, ważne jest, aby odkrywał on urozmaicone formy spędzania wolnego czasu oraz formy nabywania wiedzy i umiejętności. Jednym spośród sposobów jest właśnie zabawa. Ukształtowanym ludziom często kojarzy się ona z nieograniczoną obowiązkami swobodą, jednak warto spojrzeć na to z innej punktu widzenia – dziecko przez zabawę uczy się nie tylko nowych rzeczy,ale także również współpracy w zespole i otaczającego go świata.

Co to jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo nakłaniać do zabawy, ponieważ od razu wywołuje to u niego miłe wspomnienia i jest czymś miłym. Dlatego wykorzystanie zabawy do edukacji jest najlepszą drogą, żeby przykuć skupienie. Pedagogika zabawy to sposób nauczania, która opiera się przede wszystkim na tym, aby dziecko czuło się komfortowo oraz swobodnie podczas zabaw zespołowych. Głównym celem pedagogiki zabawy jest to, żeby dzieci miały okazję rozwijania siebie i swoich zainteresowań w atmosferze wzajemnego zaufania i tolerancji. Nie ważne jest, kto jest w jakim wieku i co umie, nadrzędnym celem jest to, żeby budować pozytywne kontakty z innymi i czuć się swobodnie.

Kluczowe reguły pedagogiki zabawy

Reguły którymi kieruje się pedagogika zabawy są łatwe do zrozumienia i wszystkie wiążą się z mechanizmem działania tej metody. Chodzi przede wszystkim o:

brak rywalizacji – chodzi o to, żeby pomiędzy członkami drużyny nawiązała się praca zespołowa oraz inicjatywa pomocy sobie nawzajem. Nie znajdziemy tu zwycięzców czy przegranych, każdy pracuje tak, jak potrafi najlepiej i to jest najistotniejsze

przedstawienia siebie i własnych emocji – to niezwykle pożądana umiejętność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najistotniejsze, aby nie wstydzić się siebie i swoich emocji oraz jednoczesne zrozumienie uczuć drugiej osoby

swoboda działania – nie ma obowiązków i zakazów, można zachęcać, ale ostatnia decyzja zawsze jest po stronie dziecka.

W jakich miejscach możemy się spodziewać wykorzystania metody pedagogiki zabawy?

Aktualnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w dużych miastach stosuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, to miasta, z których ofertą warto się zapoznać, jeśli chcemy, aby nasze dziecko było uczone zgodnie z regułami pedagogiki zabawy.

Powiązane posty