Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Czym zajmuje się neurolog dziecięcy

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy

Ze względu na mnogość otrzymywanych z różnych miejsc informacji nasze układy nerwowe są coraz częściej  skazane na uszkodzenia. Przyszło nam żyć w społeczeństwie informacyjnym, w którym część informacji w rzeczywistości jest zbędna. Do tego dochodzą inne elementy, które powodują, że niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle neurologiczne(ym). Także pośród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami na tle nerwowym. By odpowiednio wcześnie je wykrywać potrzebny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest stosunkowo niewielka liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże miasta.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Podstawowym celem neurologa dziecięcego jest wykrycie i rozpoczęcie leczenia we właściwy sposób na różnego rodzaju neurologiczne nieprawidłowości pojawiające się u naszych dzieci. odkrycie zaburzenia w wieku młodzieńczym powodują wzrost szans(ę) na prawidłowy(e) dorastanie dziecka. Dająszansę(ą) na kompletne zaleczenie schorzenia.

Chorób, które stanowią grupy kompetencji neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to np. nadpobudliwość, epilepsje, wszelkiego typu zaburzenia – aparatu mowy, bezsenność. Również, gdy młody człowiek stwarza kłopoty w szkole, powinien zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) zaburzeń często spotykanych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami wrodzonymi – od tych kłopotliwych do tych mniej wpływających na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej występujące przypadłości nerwowe u młodych ludzi

Do najczęściej występujących przypadłości o charakterze nerwowym u dzieci należą głównie nadpobudliwość i padaczki. Co je wyróżnia i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami koncentracji nazywa się powszechnie używanym skrótem ADHD. Przypadłość ta(o) stanowi kłopot zarówno dla dziecka, jak i środowiska. Zdarza się, że, przez nieświadomych rówieśników bądź nauczycieli, nazywane jest jako źle wychowane. Do objawów nadaktywności zaliczyć można m.in. kłopoty z zaśnięciem, agresję, brak koncentracji, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. Jeśli wychowawca rozpozna objawy(ów), należy udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Ważna jest także bliska współpraca lekarza z opiekunami i środowiskiem szkolnym. W skrajnych okolicznościach warto przemyśleć indywidualny tryb nauczania dla dziecka. Właściwe podejście do sprawy pozwala na złagodzenie dolegliwości i zauważalną poprawę.

Innym stosunkowo często diagnozowanym u najmłodszych schorzeniem natury neurologicznej(ym) są ataki epilepsji. Ataki padaczki u dzieci mogą mieć różne powody. Aby wykrycia choroby doktor podejmuje rozmowę z rodzicami oraz zaleca szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu schorzenia, neurolog dziecięcy przepisuje konieczne, dopasowane do potrzeb małego pacjenta medykamenty. Ważne są w takich okolicznościach też okresowe kontrole i obserwacja malucha. Praiwdłowo poprowadzona(e) terapia daje duże szanse na złagodzenie objawów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W przypadku dostrzeżenia zaburzeń neurologicznych u dziecka, wychowawca powinien niezwłocznie zorganizować wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest zabranie z sobą na taką(e) spotkanie całej historii choroby, a także książeczki zdrowia dziecka. Jeśli wcześniej dziecko miał(o) robione badania pod kątem neurologicznym, należy zaprezentować także wyniki tychże badań.

W jaki sposób szukać kompetentnego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem nie zaszkodzi poszukać w internecie wiadomości o lekarzy(ach). Można znaleźć tam informacje na temat tego gdzie przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby lekarzy, trochę gorzej może być w mniejszych miastach. W tej sytuacji z pomocą przychodzi sieć.

Powiązane posty