Psychoterapia | Psycholog Bez kategorii Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

Zdarza się, że pojawia się chwila, kiedy musimy poszukać opieki dla seniora. Nie ważne czym taka konieczność jest spowodowana, zależy nam na znalezieniu odpowiedniego ośrodka, gdzie specjaliści zatroszczą się o naszego rodzica lub dziadka. O czym pomyśleć przy wyborze domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki możemy podzielić na te dla osób dostatecznie zdrowych i dla tych, u których niezbędna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie powinno być problemu z dostaniem miejsca w pokoju, ich koszt pokrywa w całości lokator i zapewniają tylko najważniejszą opiekę, chodzi tutaj o miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pielęgnację.

Dużo trudniej jest dostać miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, które są placówkami dla seniorów z problemami zdrowotnymi. Oprócz podstawowych potrzeb potrzebują oni także pomocy lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Wybrane prywatne domy opieki mogą być w części finansowane z NFZ, jednak z reguły jest to wydatek od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.

Przeważnie w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić przykładowo za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że mimo swojej wysokiej ceny wciąż są popularnym wyborem?

Przede wszystkim lekarze specjaliści są szybciej dostępni, głównie ze względu na fakt, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W dużej części domów opieki jest rehabilitant, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, zajęcia te są płatne osobno, ale znowu – dostępne są na już, a nie za 2-3 miesiące.

Dodatkowo do takiego domu opieki dla seniora dostajemy się od zaraz, nie musimy wypełniać ogromnej ilości formularzy, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i dużo domów seniora ma kilka udogodnień, takich jak dostosowana dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Zazwyczaj warunki są o niebo lepsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Niezmiernie ważne jest skorzystanie z takiego ośrodka, który znajduje się w odpowiedniej lokalizacji. Warto pomyśleć o Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w okolicy takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój. Bez wątpienia zaoferują Ci odpowiednią opiekę. 

Jeśli tylko masz możliwość to pojedź do ośrodka i rozejrzyj się co może Ci zaoferować. Bardzo ważne jest ocenienie umiejętności osób zajmujących się naszym seniorem – to oni będą codziennie spędzać z nim czas i pomagać mu. Kolejna istotna sprawa to otrzymanie informacji jak wygląda typowy dzień w domu opieki – czy jest moment na aktywność fizyczną, zajęcia z rozwijania hobby czy ośrodek inicjuje jakieś wydarzenia. Zapytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i jak wygląda kwestia jedzenia.

Im więcej informacji otrzymacie, tym lepiej będziecie się czuć kiedy zostawicie tam swojego rodzica lub dziadka. W końcu to nie jest kilkudniowy pobyt w sanatorium, tylko przeprowadzka, więc ważne żeby dla każdej ze stron było to wygodne.

Powiązane posty