Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Jak często powinno się chodzić do dentysty?

Jak często powinno się chodzić do dentysty?

Nawet niezwykle rzetelna oraz prawidłowa higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwijania się chorób. Z tego powodu tak kluczowe są systematyczne wizyty profilaktyczne, które pozwalają dochować zdrowie jamy ustnej oraz wcześnie wykryć potencjalne zaburzenia.
Przyjęło się, iż standardowa osoba dorosła powinna uczęszczać do gabinetu dentystycznego choć raz na pół roku.

W trakcie wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu przeprowadzi rzetelną ocenę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia oraz otaczającego je przyzębia. Poprzez to jesteśmy w stanie wcześnie wykryć wszelkie alarmujące zmiany i w razie konieczności podjąć właściwe kroki. Jeżeli zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie będzie znacznie uproszczone, a w niektórych wypadkach może uda się go uniknąć.

Wizytę kontrolną warto dodatkowo złączyć z fachową higienizacją uzębienia, która usunie z powierzchni zębów niepokojące naloty, oszczędzając całego szeregu problemów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej powinny odwiedzać panie w ciąży czy też dzieci – te dwie grupy są wyjątkowo narażone na próchnicę, z tego powodu w ich przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie ponawianie wizyt raz na kwartał

Czym może skutkować ignorowanie wizyt?

Pierwsze objawy problemów z zębami są w większości wypadków nie do wyłapania w przez nas samych. Problemy bywają znikome, nie sprawiają dyskomfortu i żadnych nieprzyjemnych oznak. Wyłaniające się białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy, częstokroć umiejscawiają się na styku zębów. Dopiero wizyty kontrolnej, po dokładnym wyczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie określić stadium zaawansowania schorzenia.

Na ogół przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie mają wiedzy, iż są w stanie świadczyć o poważnym i tak standardowym problemie. Nieleczone bądź wykryte w niezwykle zaawansowanym stadium ubytki, prowadzą do widocznych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Warto wykorzystywać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz kultywować motto: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa czy też profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko pojawienia się poważnych przypadłości jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej znacznie ograniczy odkładanie kamienia i namnażanie się bakterii.

Natomiast niewystarczająco częste kontrole u dentysty, a dodatkowo czekanie na ostatnią chwilę z wybraniem się na wizytę, kiedy pojawią się już dolegliwości, mogą prowadzić do groźnych problemów z zębami. Odbywanie profilaktycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli rozpoznać dręczące zmiany na wczesnym etapie, rozpocząć leczenie oraz nie przyczynić się do rozwoju chorób.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych powoduje, że leczenie zachowawcze zębów staje się bezbolesne, szybkie oraz niekłopotliwe.

Na czym polega przegląd jamy ustnej u dentysty?

Jakiekolwiek badanie dentysta winien rozpocząć od konwersacji z pacjentem, czyli tzw. wywiadu medycznego odnośnie ogólnego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Profilaktyczne badanie to przede wszystkim wizualna i dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, języka a także kształtów łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta może zauważyć nawet najmniejsze martwiące zmiany. Będzie to łatwiejsze, jeśli wcześniej zostanie przeprowadzone dokładne czyszczenie zębów. Po usunięciu osadu i kamienia nazębnego ponad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne ubytki. Dlatego scalling a także piaskowanie u dentysty zaleca się realizować razem z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Powiązane posty