Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Jak wygląda i jak przygotować się do badania histopatologicznego?

Jak wygląda i jak przygotować się do badania histopatologicznego?

Badanie histopatologiczne robi się poprzez pobranie materiału od chorego, a następnie dokonanie analizy tego materiału pod mikroskopem. Realizowane jest w celu oszacowania procesu chorobowego. Używane jest w szczególności przy chorobach nowotworowych, dzięki jego dużej skuteczności – w konsekwencji uzyskuje się informacje, które dotyczą rodzaju guza i stopnia jego złośliwości. Takie badanie trwa w granicach trzech dni ale czas oczekiwania na wynik liczy mniej więcej 14 dni.

Co to jest badanie histopatologiczne i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Aby zrobić badanie histopatologiczne, obowiązkowe jest zrobienie biopsji. Uzyskuje się w niej kawałek tkanki, która została zmieniona przez chorobę. Rodzaj jest zależny od miejsca, z którego trzeba ją pobrać. Najczęściej badani dostają znieczulenie miejscowe, a dzieci ogólne.

Badanie to daje możliwość oszacowania jaki jest postęp chorób nowotworowych ale też nienowotworowych, przykładowo dysfunkcje nerek, przewodu pokarmowego oraz wątroby.

Co dzieje się z materiałem podczas badania histopatologicznego?

Materiał, który był wzięty oddawany jest przeważnie do laboratorium, w którym musi być odpowiednio przygotowany do badania. Konieczne jest usytuowanie go w 10% roztworze formaliny lub roztworze formaliny w alkoholu etylowym. Kolejno materiał jest odwadniany, żeby następnie zalać go płynną parafiną. Taki parafinowy bloczek często jest jeszcze wystawiony na działanie odpowiednich procesów barwienia, które uwidocznią wszelkie struktury komórkowe.

Sam proces przygotowania i oceny materiału trwa zazwyczaj do 3 dni – czas ten zależy od rozmiaru pobranej tkanki. Jeżeli chodzi o oczekiwanie na wynik to może trwać od 7 do 14 dni.

Czy badanie histopatologiczne jest bezpieczne?

Sama biopsja zajmuje od kilku do kilkunastu minut i najczęściej nie wymaga specjalnego przyszykowania. W kwestii biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą usg oraz biopsji gruboigłowej nie trzeba wykonywać trudnego zabiegu i jest ona robiona w warunkach ambulatoryjnych. W kwestii innych biopsji może być konieczne znieczulenie, a wtedy pacjent musi być hospitalizowany. Wszystko zresztą jest zależne od lokalizacji i wielkości zmiany, która będzie pobrana. Dobrze widoczne zmiany skórne mogą być pobrane przy znieczuleniu miejscowym.
Rzadko kiedy po wykonaniu biopsji występują jakiekolwiek problemy – jest to zdecydowanie bezpieczne. Co najwyżej może uformować się krwiak w miejscu, gdzie została włożona igła. Jeśli pacjent jest świadomy, że zdarzają się u niego kłopoty z krzepnięciem albo alergie na jakieś lekarstwa to musi poinformować o tym lekarza, który zajmie się przeprowadzeniem biopsji.

Powiązane posty