Psychoterapia | Psycholog Edukacja Jak wygląda nauka angielskiego u przedszkolaków?

Jak wygląda nauka angielskiego u przedszkolaków?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Istnieje dużo metod nauki i całkowicie inne będą zastosowane dla studentów, a inne przy dzieciach w wieku przedszkolnym. W przypadku małych dzieci zazwyczaj wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw w języku obcym, co za tym idzie jest doskonała zarówno dla mniejszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem także jest popularna w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż oparta jest na reakcji motorycznej dziecka. Metodę komunikacyjną częściej spotkamy przy dzieciach, które są osłuchane z językiem obcym i zakłada ona, że od początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów nauki języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada wielu swoich zwolenników, dlatego, że uczy dzieci języka obcego, bez przekładania tego na język ojczysty. Co za tym idzie, pociechy uczą się go intuicyjnie, tak jak dzieje się to z ich pierwszym językiem. Tym sposobem angielskiego przeważnie naucza się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, gdzie zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci wykorzystują języka obcego w prawdziwych scenkach – w trakcie zabaw, posiłków oraz spacerów. Przynosi to niesamowite rezultaty i powoduje, że przedszkolaki nie stresują się w trakcie używania go oraz nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu wykorzystali, jak to dzieje się w przypadku dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym szybciej i prościej łapią język. Przy większych dzieciach trudniej jest wprowadzić część z metod, na przykład niesamowicie docenianą immersję. Przedszkolaki w mig uczą się nowych słówek i prostych zdań. Rewelacyjnie też sprawdza się u nich nauka poprzez zabawę, co niekoniecznie będzie odpowiednim sposobem przy uczniach w wieku szkolnym. Powinno się mimo wszystko mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki przedszkolaków. To co najważniejsze, to małe dzieci nie potrafią się skoncentrować na długo i nie można planować kilku godzin nauki od razu. Lubią naśladować innych, co za tym idzie świetnie sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – dzieci takie uczą się poprzez doświadczenia aktywizujące zmysły. Z tego powodu najlepiej jest poprowadzić naukę przy pomocy metod naturalnych, w których nie muszą siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo ważne jest wybranie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą potrafili uczyć takie przedszkolaki. Oczekiwania na pewno spełni przedszkole niepubliczne w Łomiankach.

Powiązane posty