Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Jaka jest cena wykonania rezonansu magnetycznego w 2021 roku?

Jaka jest cena wykonania rezonansu magnetycznego w 2021 roku?

Współcześnie osiągnięcia w nowej technologii zauważalny jest szczególnie w medycynie. Tworzone są coraz lepsze urządzenia do diagnostyki, umożliwiające medykom na dokładne zobrazowanie organizmu i są nieocenioną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim urządzeniem jest na pewno rezonans magnetyczny. Jest to badanie bezpieczne dla pacjenta, bezinwazyjne. Umożliwia dokładne pokazanie niemalże całego ludzkiego ciała. Jest możliwość wykonania go w ramach NFZ, a także samodzielnie. Jaka jest cena takiego badania? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależy od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym należy się zapoznać. Rezonans magnetyczny jest z pewnością podstawowym urządzeniem szczególnie w szpitalach, oraz różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi nie posiadając kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Medycy często zlecają skan wybranego obszaru ciała, ponieważ jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Czym jest rezonans magnetyczny?

MRI jest badaniem umożliwiającym otrzymanie wielopłaszczyznowych skanów całego ciała. Jest to wyjątkowo wartościowe badanie, umożliwiające dokładny podgląd badanego obszaru. Należy pamiętać, że jest to badanie bezpieczne wykorzystujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, natomiast zadaniem komputera jest przetworzenie danych na obraz 3D. Rezonans magnetyczny można także wykonać z zastosowaniem kontrastu, który po zaaplikowaniu daje precyzyjny obraz i sprawdza się szczególnie w badaniu naczyń krwionośnych. 

Jakie są zalecenia do badania MRI??

Badanie rezonansem magnetycznym ma wysoką wartość diagnostyczną, pozwala na ujrzenie wielu nieprawidłowości, które przy innych badaniach byłyby niemożliwe do zdiagnozowania. Nade wszystko używa się go przy diagnostyce nowotworów, zaburzeń układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Na pewno nie zawsze wymagane jest obrazowanie całego organizmu, badanie rezonansem można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • rezonans głowy,
  • MRI kręgosłupa,
  • MRI jamy brzusznej,
  • MRI całego ciała,
  • skan kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz prowadzący, a to jaki właściwie skan zleci zależy oczywiście od występujących objawów. MRI ma istotną wartość także przy diagnostyce tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie wyjątkowo przydatne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a wykonanie wielu innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Przeciwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

MRI zdecydowanie należy do badań nieinwazyjnych i niegroźnych dla pacjenta. Mimo to, są sytuacje, które uniemożliwiają zrobienie MRI. Używane pole magnetyczne może mieć negatywny wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca oraz neurostymulator. Dotyczy to również kilku innych ciał obcych będących w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny lub śruby. Diagnostyka rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem kontrastu może być zakazane przy chorobach nerek, gdyż substancja ta mocno je obciąża. Wyjątkową ostrożność trzeba zachować w przypadku alergików, gdyż kontrast może uczulić. Dla osób cierpiących na klaustrofobię takie badanie może być wyjątkowo trudne.

Jak wygląda badanie MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest złożonym badaniem. Pacjent układa się na specjalnym stole, który jest wsuwany do urządzenia gdzie wykonywany jest skan. Istotne jest, aby w trakcie badania leżeć bez ruchu. Osoba, która robi skan znajduje się w osobnym pomieszczeniu, ale ma nieprzerwany kontakt z pacjentem. W zależności od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa krótko.

Ile kosztuje diagnostyka MRI?

Badanie z użyciem MRI jest refundowane przez NFZ, jednakże czas oczekiwania jest bardzo długi. Można także udać do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w rezonans i samodzielnie opłacić to badanie. Ile kosztuje wykonanie rezonansu? Wszystko zależy od rodzaju badania, cennika danej pracowni diagnostycznej oraz czy zrobione będzie ono z użyciem kontrastu. Zazwyczaj ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za badanie głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W chorobach ginekologicznych zleca się skan miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed udaniem się na badanie bez refundacji należy rozeznać się w cennikach aby móc wybrać najlepsze miejsce.

Powiązane posty