Psychoterapia | Psycholog Księgowość Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Od dawna jest jasne, że warto wynajmować apartamenty ze względów finansowych. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować lokal turystom. Szczególnie dzisiaj, gdy jest niezwykle duże zapotrzebowanie na takie miejsca. O wiele częściej turyści wybierają całe mieszkania, zamiast hotelu. Pozwala to na większą niezależność, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Ogromnym plusem jest również łatwość rezerwacji. O czym należy pamiętać jeśli to my decydujemy się na wynajmowanie mieszkań turystom i na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Bezsprzecznie najbardziej popularnym sposobem jest zostanie gospodarzem na portalu Airbnb. Drugą opcją będzie udostępnienie swojego mieszkania na stronie Booking. Właśnie na tych stronach podróżujący zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że duże miasta, takie jak Kraków, nakazują wpisania wynajmowanego mieszkania do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojego mieszkania działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy zajrzeć może tak naprawdę każdy. Wszystko to przez wiele zażaleń, które pojawiały się od sąsiadów wynajmowanych krótkoterminowo mieszkań.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jednym z częściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy niezbędne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby oferować najem krótkoterminowy. Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż definicja mówi, że taki najem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a co za tym idzie należy działalność gospodarczą otworzyć. Znane są jednak sytuacje, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który chciał pobierać wyższy podatek. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować czy musi działalność zaczynać, czy nie. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno sprawdzi czy trzeba działalność gospodarczą otwierać, czy nie.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

Rzeczą oczywistą jest za to obowiązek zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że najem krótkoterminowy przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najłatwiej będzie pójść po radę do biura księgowego w Krakowie. Nie ma tylko jednego sposobu na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Najbardziej popularna metoda jest skorzystanie z zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów możecie odjąć opłaty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Jako koszty można zaliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt i czynsz. Wtedy musimy rozliczyć tylko dochód, a podatek jest wtedy w wysokości 17%.

Jak możecie szybko zobaczyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia kilku formalności, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z księgowymi w Krakowie, dlatego, że w takim miejscu otrzymacie odpowiedzi na wszelkie wasze pytania o zaczynaniu działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań to nie jest to samo, co najem długoterminowy i czasem powinno się sprawdzić czy na pewno opłaca się bardziej. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich koniecznych analizach.