Psychoterapia | Psycholog Prawo Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

W zasadzie każdy prawnik może podjąć się prowadzenia tak samo sprawy cywilnej jak i karnej. Może więc zdarzyć się sytuacja kiedy adwokat tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie przyjmują każdej sprawy? Jakie wyróżniamy specjalizacje u prawników i dlaczego są takie istotne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są niezmiernie popularne, a w mniejszych miejscowościach wciąż nikt nie przekonał się do tego systemu?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od ponad 10 lat w Polsce można znaleźć kancelarie adwokackie, które nazywane są butikami. Są to kancelarie niesamowicie wyprofilowane i biorą na siebie tylko takie sprawy, które wpisują się w ich zakres obowiązków. W związku z tym adwokaci pracujący w kancelarii wykwalifikowanej w prawie spółek nie zajmą się sprawą rozwodową. Stały się one bardzo powszechne w Warszawie, ale mniejsze miejscowości dalej nie chcą się przekonać do takiego stylu funkcjonowania. Wynika to z tego, że nie ma tam tak dużego zapotrzebowania na prawników i nawet takich niewyspecjalizowanych kancelarii prawniczych nie potrzeba tam za wiele.

Prawo zmienia się niezmiernie szybko i nadążanie ze zmianami w przepisach z każdej specjalizacji jest wręcz nieprawdopodobne. Jeśli prawnicy doskonalą się tylko w jednej dziedzinie prawa to będą mieć aktualną wiedzę, a w konsekwencji zaproponują szybsze i bezsprzecznie fachowe obsłużenie klienta. Tego typu kancelaria nie zajmie się sprawami z innej dziedziny gdyż będzie to wymagało bardzo długiego czasu na zdobycie potrzebnej wiedzy. Jasne, że jest to rezygnacja, jednak wyrobienie renomy i reklamowanie się jako wyprofilowana kancelaria adwokacka może spowodować, że więcej klientów uda się właśnie do niej, zamiast do zajmującej się wszystkim kancelarii. Na skutek posiadania specjalizacji zmniejszamy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla potencjalnych klientów. My, jako adwokaci, nie nie martwimy się czy świadczymy najlepsze usługi, a klient nie musi zastanawiać się czy na pewno dobrze zrobił oddając swoją sprawę w nasze ręce. Niemożliwe jest aby prawnik był alfą i omegą w każdej specjalizacji, a branie spraw z prawa podatkowego i karnego równocześnie spowoduje tylko, że utkniemy w papierach, które dotyczą obu i finalnie nie będziemy w stanie perfekcyjnie poprowadzić ani jednej.

Jeżeli jesteś adwokatem to z pewnością zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, w którym przełożony będzie doceniał to co robisz. Dla wyprofilowanej kancelarii prawnej wyszkolenie pracownika nie jest łatwym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, z tego powodu zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo obszerne i dzieli się na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne a także karne, a specjalizacje te można podzielić na jeszcze więcej bardziej sprecyzowanych specjalizacji, w konsekwencji każdy może znaleźć swoją mocną stronę.

Jak wybrać doskonałą specjalizację?

Do wyboru są tak naprawdę dwa rozwiązania – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której bardzo dużo się dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić zupełnie odwrotnie i zająć się rzadko spotykanym kierunkiem. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy pracują z tym rodzajem prawa. W konsekwencji duża ilość klientów będzie się zwracać od razu do Ciebie.

W trakcie wybierania specjalizacji warto zapytać samego siebie jaka branża nas interesuje i nie przerasta. Jeśli przerażają nas zabójstwa to może nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, dlatego że prowadzenie takich spraw może nas przerosnąć.

Powinniśmy też spojrzeć na miejsce, w którym planujemy pracować jako prawnik. W miastach na południu kraju może nie być przydatna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do mniejszych miejscowości mogą być potrzebni prawnicy specjalizujący się w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu nowych absolwentów prawa, którzy mają ogromną konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w jakiś sposób, tak żeby nie być kolejnym adwokatem od wszystkiego.

Źródło: Adwokat Katarzyna Topczewska

Powiązane posty