Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Coraz częściej w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Specjaliści szacują, że ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale także młodych. Z tego powodu jeżeli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty. Zrobi on odpowiednie badania, postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie, czy okulary. Z pewnością każdy wie czym trudni się okulista koszalin. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy należy się do nich udać? Ich wspólnym zadaniem jest troska o dobrą jakość wzroku. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się w zależności od problemu. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy warto udać się do okulisty? 

Na pewno każdy wie jaka jest specjalizacja okulisty – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu należy od razu się do niego udać. Postawi on odpowiednią diagnozę, a później dopasuje leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może również wypisać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę powinno się odwiedzić nie tylko w sytuacji gorszego widzenia, ale także przy każdej dolegliwości w okolicy oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Trzeba pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim. Oczywiście schorzenia w obrębie gałek ocznych można leczyć również w szpitalu na oddziale okulistycznym. Tam specjaliści zazwyczaj robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne są niemal w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także prywatnie.

Czym specjalizuje się optometrysta?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby otrzymać uprawnienia zawodowe w tej dziedzinie trzeba ukończyć studia ze specjalizacji optometrii, lub studia podyplomowe. Niewiele osób miało styczność z tym zawodem, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem. Definicja mówi, że optometria jest dziedziną wiedzy , która zajmuje się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najistotniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych mających na celu ocenę zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie profilaktyki narządu wzroku, a także dobieranie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Należy pamiętać, że w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualny problem wychodzi poza zakres jego kompetencji, wtedy kieruje on pacjenta do lekarza.

Jaki jest zakres obowiązków optyka? 

O ile o profesji optometrysty mało kto słyszał, tak optyk jest znacznie powszechniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wystawi nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Jest on odpowiedzialny za dobranie odpowiednich okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Warto wspomnieć, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugą specjalizację w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary można pójść do doświadczonego specjalisty, który będzie potrafił dobrać odpowiednie oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Inne zawody w dziedzinie badania wzroku 

Nie można zapominać, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest także kontaktologia. Zajmuje się ona odpowiednim doborem szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty zajmuje się wadami refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby uzyskać ten zawód trzeba ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei odpowiada za wspomaganie pracy okulisty, zwłaszcza w badaniach diagnostycznych czy rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w dziedzinie dobrego wzroku oczu jest tyflopedagog. Zajmuje się on dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidomymi poszerzają swoje kwalifikacje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu orientacji w przestrzeni. Wzrok jest bardzo istotny w życiu codziennym, z tej przyczyny należy o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość trzeba niezwłocznie pójść po poradę do specjalisty, który będzie umiał dobrać właściwe leczenie. W takim przypadku nizwykle ważna jest profilaktyka, dlatego zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Zwłaszcza osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne muszą badać wzrok. Specjalista sprawdzi, czy szkła są dobrze dopasowane i czy spełniają swoje zadanie. Zdarza się, że dane szkła nie służą naprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.

Powiązane posty