Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Sauna – jakie ma minusy i plusy w dobie pandemii covid?

Sauna – jakie ma minusy i plusy w dobie pandemii covid?

Sauny popularne były już setki lat temu. Obecnie z sauny może skorzystać niemal każdy. Najczęściej znajdują się one przy miejskich basenach, ale także można znaleźć je w gabinetach spa, hotelach i gabinetach masażu. Sesja w saunie posiada wiele korzyści dla zdrowia, można uznać, że jest to zabieg ciepłoleczniczy. Istnieje kilka typów saun – każda trochę różni się parametrami jak na przykład wilgotność i temperatura. Wykonane są one z innych surowców i nieco inaczej wpływają na nasz organizm. Można wyróżnić sauny suche, parowe a także na poczerwień. Eksperci twierdzą, że należy korzystać z sauny ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie, a najlepiej korzystać systematycznie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie właściwie korzyści może nam przynieść zabieg w saunie? Czy chodzenie do sauny w dobie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mają taką możliwość, i lubią korzystać z sauny mogą rozważyć wybudowanie małej sauny w swoim ogródku. Na pewno jest to bezpieczne miejsce, a nie ma potrzeby rezygnowania z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które zajmują się budową sauny, można znaleźć dobrą i skorzystać z oferty – np. sauny fińskie warszawa

Czym różnią się od siebie poszczególne sauny?

Jak już napisano wcześniej, każdy rodzaj sauny ma nieco odmienne parametry. W saunach używana jest wysoka temperatura, która działa dobroczynnie na ludzki organizm. Jakie są typy saun? Obecnie powstają różne modyfikacje jak np. sauna z aromaterapią, ale najpopularniejsze są m. in.:

Sauna fińska

Sauna sucha, czyli innymi słowy fińska – jest to pomieszczenie od środka wykończone drewnem, które doskonale izoluje i przeciwdziała wylatywaniu ciepła. Najczęściej ławy wewnątrz mocuje się jedno nad drugim, tak aby można było wybrać jak wysoko siedzieć. Źródłem ciepła  w takiej saunie jest najczęściej elektryczny piecyk, na którym położone są odpowiednie skały oddające ciepło na zewnątrz. Warto je raz na jakiś czas polać wodą tak, żeby na moment podnieść wilgotność w pomieszczeniu. Podłużne siedziska umieszczone na różnych poziomach umożliwiają wybór najlepszej temperatury – trzeba pamiętać, że ciepło ulatuje zawsze do góry, tak więc najwyższa temperatura panuje pod sufitem.

Sauna parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – uważa się, że jest to sauna wywodząca się ze starych tradycji słowiańskich. Inaczej niż w przypadku sauny suchej nie jest ona wykładana drewnem, a ozdobną ceramiką. Dotyczy to również ław. Gorąca para jest dostarczana do środka przy użyciu odpowiednich kanałów. Zazwyczaj wilgotność wewnątrz utrzymuje się na poziomie 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Istotą tej sauny, tak jak w suchej jest przegrzewanie organizmu, ale w mniejszej temperaturze. Wilgotne powietrze sprawia, że organizm się nie poci, a przez co nie może się chłodzić.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który zyskuje popularność szczególnie w ostatnim czasie. Jest ona nieco podobna do sauny suchej przez to, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w przypadku sauny suchej piecyk. Ten typ sauny przeznaczony jest do oświetlania całego ciała.

Gdzie warto skorzystać z sauny?

Sauny można spotkać w większych miastach zarówno na basenach miejskich, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, a także uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest bez wątpienia urozmaicony wybór takich miejsc. Co więcej różnią się one między sobą ofertą. Niektóre z nich oferują takie udogodnienia jak sesje saunowe przy muzyce z użyciem naturalnych olejków. Niektóre tego typu miejsca mają także biosaunę oraz groty solne. Są to przestrzenie zrobione po to, aby zadbać o swój organizm i móc wypocząć stresujących wydarzeniach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sauny zlokalizowane w centrach sportowych, a także basenach, gdzie po dużym treningu można zrelaksować ciało i zmęczone mięśnie. Specjaliści są zgodni, że systematyczne saunowanie przynosi duże plusy dla naszego zdrowia. Warto korzystać z saun, szczególnie, że cena nie jest zbyt wysoka.

Sauna – czy na pewno jest bezpieczna w dobie pandemii?

Od dłuższego czasu cała ludzkość stawia czoła pandemii koronawirusa. Wiele osób usuwa się z życia towarzyskiego w obawie przed zarażeniem. Ale czy słusznie? Naukowcy od wielu miesięcy próbują się dowiedzieć, gdzie najczęściej dochodzi transmisji wirusa. Na pewno wirus najszybciej przenosi się z człowieka na człowieka. Z tego powodu zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. A sauna niewątpliwie do takich miejsc się zalicza. Jakiś czas temu odkryto, że wirus umiera w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, aczkolwiek wysoka wilgotność ułatwia jego rozmnażanie. Na pewno jest pewne ryzyko zarażenia się w saunie, jako, że odwiedza ją wiele osób i nie zawsze da się uniknąć zarażenia mimo utrzymywania różnych środków ostrożności. Pobyt w saunie bez wątpienia poprawia odporność organizmu, dlatego nie należy całkowicie z niego rezygnować.

Powiązane posty