Psychoterapia | Psycholog Zdrowie Stomatolog – wizyta prywatnie czy na funduszu?

Stomatolog – wizyta prywatnie czy na funduszu?

Aby udać się do stomatologa na NFZ nie musimy posiadać skierowania, jednak często trzeba liczyć się z potrzebą długiego czekania na wizytę albo niemożliwością wykonania zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Często jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zapisać się na prywatną wizytę u dentysty, ponieważ dolegliwość w obrębie jamy ustnej przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i analizujemy wtedy jakie są ceny za poszczególne usługi u stomatologa w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Spójrzmy więc na to co może nam zaproponować dentysta w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi przeprowadza dentysta współpracujący z NFZ.

Jakie zabiegi może wykonać dentysta w ramach NFZ?

Nie od dziś wiadomo, że usługi stomatologów w ramach NFZ są inne niż te, co zaoferuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak głównie dlatego, że NFZ nie oferuje nam wszystkiego. Do dentysty na NFZ udać możemy się bez skierowania, ale musimy liczyć się z tym, że kontrolne badanie lekarskie stomatolog będzie mógł zrobić nam jedynie trzy razy na rok, a zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej tylko dwa razy. Podobna sytuacja jest w przypadku usuwania kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz stomatolog może wykonać tylko raz na rok. O ile w przypadku prywatnej wizyty u stomatologa w Gryfinie otrzymamy możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle Narodowy Fundusz Zdrowia zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeśli zabiegu wymagać będzie znajdująca się z tyłu szóstka albo siódemka – koniecznie musimy wybrać się do prywatnego lekarza. Zdecydowanie odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – wówczas leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Idąc na zabieg w ramach NFZ nie zawsze możemy otrzymać darmowe znieczulenie, a leczenie pod mikroskopem nie jest możliwe. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – dentysta wykonujący bezpłatny zabieg może użyć jedynie plomb srebrnych.

Jakie są opłaty za niepaństwową wizytę u stomatologa?

Jeśli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co proponuje nam NFZ, albo nie mamy możliwości wykonać zabiegu za darmo, ponieważ nie jest on refundowany w gabinetach w ramach NFZ to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle istotnym elementem naszego ciała i dbanie o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a dodatkowo często możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic nieprzyjemniejszego niż ból zęba podczas posiłku albo dyskomfort w czasie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Trzeba liczyć się z tym, że wizyty dentystyczne w prywatnych gabinetach nie należą do najtańszych, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Koszt wizyty różni się zależnie od lokalizacji. Całkiem inny cennik będzie miał gabinet stomatologiczny w Gryfinie, a inny w wojewódzkim mieście. Koszt wizyty kontrolnej zaczyna się od 50 zł w górę, a za jeden z najpopularniejszych zabiegów, czyli założenie plomby będzie to średnio 150-200 zł. Warto tu także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do gabinetów wykonujących zabiegi na NFZ, w prywatnych gabinetach wykorzystywana jest plomba światłoutwardzalna lub chemoutwardzalna, które mają znacznie lepsze właściwości i formę, niż plomby srebrne. Za znieczulenie do zabiegów przeważnie zapłacimy 20-30 zł więcej, a pozbycie się kamienia nazębnego stomatolog może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Zdecydowanie najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, wymagającego leczenia, długości leczenia, ilości koniecznych wizyt a także wielu innych kwestii, kwota może wahać się między 200 a nawet 600 zł za ząb. Jest to dużo, ale bardzo często nie mamy wyboru, gdyż w ramach NFZ dentysta może nam wyleczyć jedynie przednie zęby, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego wymagają trzonowce i przedtrzonowce. Gdy wymagane będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiego zabiegu w państwowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są główne różnice pomiędzy dentystą na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych usług. Lekarz dentysta, który świadczy zabiegi w ramach NFZ nie może sam podjąć decyzji o metodzie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma odgórnie narzucone procedury. Na przykład w przypadku używanych plomb, będzie to jedynie plomba srebrna, gdyż NFZ nie refunduje tych światło lub chemoutwardzalnych. Podobna sytuacja jest podczas usuwania zęba. Jeśli pacjent chciałby kiedyś zdecydować się na leczenie implantologiczne, to stomatolog w czasie usuwania zęba powinien przystosować na to miejsce po zębie specjalnymi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i dentysta nie może tego wykonać.

W przypadku leczenia na NFZ pojawiają się również problemy z leczeniem części zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, należy pójść się do prywatnego gabinetu. Analogiczna sytuacja jest kiedy niezbędna jest proteza zębowa. NFZ to refunduje ale tylko dla minimum 6 zębów. Kiedy pacjent musi uzupełnić mniej zębów, to zmuszony jest za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Dentysta zatrudniony w prywatnej klinice oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Takiego leczenia w placówkach państwowych nie ujrzymy. Analogicznie jest podczas uzupełniania niemałych ubytków. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to możliwe jest jedynie w prywatnych gabinetach.

Możemy też bez ograniczeń korzystać ze znieczulenia do zabiegów, gdy w państwowych gabinetach otrzymamy je tylko przy z góry określonych zabiegach. Lekarze mogą robić nam nieograniczoną liczbę zdjęć rentgenowskich uzębienia – na fundusz przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Podobnie wygląda sytuacja przy zdejmowaniu kamienia nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg w roku.

Na pewno różnice między wizytą u stomatologa w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie tylko czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to również jakością świadczonych zabiegów i szeroko pojętymi sposobami leczenia. Jedynie w przypadku dzieci, które mają jeszcze mleczaki nie ma dużych różnic w leczeniu na NFZ i prywatnie. Szkoda, że na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza jedynie 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Nade wszystko z tego powodu zabiegi oferowane przez dentystów w darmowych gabinetach nie są najlepsze i stosowane są materiały, których prywatni lekarze od lat nie używali. Posiadanie zadbanych zębów jest mimo wszystko bardzo istotną rzeczą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasami wydać więcej pieniędzy i dobrze wyleczyć zęby, które leczenia potrzebują. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.

Powiązane posty

Histopatologia – na czym polega i co musisz o niej wiedzieć?Histopatologia – co to jest? Co musisz o niej wiedzieć?Histopatologia – na czym polega i co musisz o niej wiedzieć?Histopatologia – co to jest? Co musisz o niej wiedzieć?

Współczesna medycyna nieustannie nabiera tempa, oferując całe mnóstwo metod diagnozy oraz typów badań. Histopatologia to jeden z tych nowoczesnych rodzajów badania – z pewnością warto nieco obszerniej o niej opowiedzieć,