Psychoterapia | Psycholog Stomatologia Implantolog i dentysta – w czym sobie pomagają?

Implantolog i dentysta – w czym sobie pomagają?

Choć usługi dentystyczne są w dzisiejszych czasach znacznie bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, niewiele osób tak naprawdę w pełni wie, w jaki sposób przebiega współpraca między osobami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa zupełnie różne zawody, które jednak w dużej mierze się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się rozpoznaniem stanu jamy ustnej i uzębienia pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek pomocy protetycznej, przygotowuje zakres koniecznych prac oraz charakterystykę protezy, którą należy stworzyć, żeby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, zwykle poparte materiałem fotograficznym, dostaje następnie pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem protetyka jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, wskazówek dentysty oraz własnego doświadczenia. Bardzo często stomatolog włocławek i technik konsultują się, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które całkowicie sprosta potrzebom pacjenta. Mogą razem zdecydować o doborze materiału oraz dokładnej wielkości danej protezy, przy czym to stomatolog odpowiada za postawienie pewnego rodzaju fundamentów, na których będzie odpowiednio funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między stomatologiem a technikiem dentystycznym nie zawsze jest jednak bezpośrednia, dlatego ważne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najobszerniejszych zaleceń dotyczących oczekiwanej protezy. Wtedy kooperacja będzie najbardziej skuteczna i przyniesie dobry rezultat.